قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

جرم گیری سنگ پیشخوان ، کاشی ها ، راه پله

شستشوی فرش
راهنمای شستشوی فرش دستباف در منزل
نحوه پاک کردن کفش
نحوه پاک کردن کفش های مختلف
جرم گیری پیشخوان آشپزخانه

جرم گیری پیشخوان آشپزخانه

تمیز کردن سنگ پیشخوان آشپزخانه ، کاشی حمام و انواع سنگ های مرمر و گرانیت در راه پله ها

کم کم داریم به عید نوروز نزدیک می شویم و خانه تکانی، سنت همیشگی ایرانیان، تمامی اهالی خانه را مجبور می کند برای تمیزی آن آستین بالا بزنند. یک خانه تمیز روحیه ساکنان آن را تغییر می دهد و تمیز کردن کف‎پوش و دیوارپوش‎های سنگی به علت برآمدگی های سنگ و ظاهر ناهمواری که دارد بسیار سخت است.

در این مطلب قصد داریم نحوه تمیز کردن سنگ را به شما نشان دهیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

پیشنهاد ما برای سنگ های طبیعی مانند سنگ لوح در پیشخوان و کف استفاده از بتونه های نفوذکننده (سالی یک مرتبه) است تا جلوی شکل گیری لکه های عمیق گرفته شود.

برای کاشی های سنگی می توانید از ترکیب مایع ظرفشویی (در حد چند قطره) و آب ولرم استفاده کرده و سطح آن را توسط یک پارچه یا اسفنج نرم تمیز کنید. گاهی اوقات پاک کردن لکه ها به دلیل سفتی بیش از حد آن ها خیلی سخت است مانند اثرات به جا مانده از صابون، شامپو ، نرم کننده ای مو و …. و به این روش پاک نمی شوند.

برای تمیز کردن آلودگی های بجا مانده از شامپو ، صابون و … در حمام خود  می توانید در یک سطل کوچک آب نصف فنجان آمونیاک محلول بریزید و از این ترکیب استفاده کنید .استفاده از تمیزکننده های ساینده، سرکه‎ ای و میوه ای به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تمیز کردن سنگ گرانیت : 

بسیاری از افراد از قدیم طبق یک پیشنهاد غلط برای تمیز کردن سطوح گرانیتی پیشخوان آشپزخانه یا دکوراسیون داخلی خانه خود از ترکیب سرکه و آب گرم استفاده می کنند.

ما توصیه می کنیم استفاده از سرکه را به علت اسیدی بودن آن و همچنین از سفیدکننده ها برای تمیز نمودن سنگ پیشخوان استفاده نکنید چون با گذشت زمان پرداخت سنگ را از بین می برد.

گرانیت جزو سنگ های طبیعی است و مانند دیگر اعضای خانواده خود پس از نصب به بتونه کاری نیاز دارد، در نتیجه به گفته کارشناسان پس از بتونه کاری کافی است آن را روزانه با آب گرم تمیز کنید.

اگر روی سنگ آثار چربی و لک به جا مانده است می توانید از پاک کننده های محافظ سنگ (البته با غلظت اسیدی مناسب به pH آن دقت کنید) به همراه آب استفاده کنید. پیش از استفاده حتما راهنمای مصرف را برای شیوه صحیح رقیق سازی مطالعه کنید.

تمیز کردن سنگ صابون :

یکی از سنگ های محبوب برای استفاده در محیط آشپزخانه سنگ صابون است چون سطحی صاف و بدون منفذ دارد و یکی از عایق های خوب حرارتی محسوب می شود.

علاوه بر این مواظبت از سنگ صابون ساده است یعنی فقط کافی است اندکی مایع ظرفشویی یا تمیزکننده های چند منظوره را با آن مخلوط کنید و توسط یک پارچه نرم یا اسفنج روی سطح سنگ بکشید.

پیشنهاد می کنیم در اولین سال نصب هر دو هفته یک بار روی سطج چنین سنگی را با روغن معدنی چرب کنید تا به طور کامل اکسیده شود. پس از آن می توانید این مدت را به هر دو ماه یک مرتبه افزایش دهید.

یکی از مزیت های سنگ صابون مقاومت در مقابل آب، مواد شیمیایی و اسیدها است، در نتیجه لکه ها به اندازه خراش ها دردسرآفرین نیستند. برای رفع خراشیدگی ها می توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید.

تمیز کردن سنگ صابون

تمیز کردن سنگ صابون

حواستان باشد برای سنگ صابون از شوینده های قلیایی که مخصوص سنگ نیستند استفاده نکنید. علاوه بی خیال استفاده از شوینده های ساینده و صیقل دهنده شوید، به این علت که روی سطح سنگ صابون خراش می اندازند.

تمیز کردن سنگ مرمر :

مرمر بدون شک یکی از محبوب ترین مصالح استفاده شده در اپن آشپزخانه ها است.

کفساب باشی ارائه دهنده خدمات کفسابی انواع سنگ از جمله سنگ مرمر و گرانیت می باشد .

این سنگ در مقایسه با گرانیت صاف تر است و به علت پر منفذ بودن به راحتی لک می افتاد و خراشیده می شود. بنابراین در نگهداری این سنگ باید دقت زیادی کرد.

تمیز کردن لکه های اسیدی مانند لکه قهوه یا آب میوه روی سنگ مرمر اندکی سخت است و باید فورا تمیز شوند.

برای این منظور ابتدا لکه را توسط پارچه یا اسفنج نرم پاک کنید و بعد بقایای آن را با آب بشویید. اسفنج یا پارچه را زیر آب گرم بگیرید و به طور کامل آن را بچلانید و بقایای آب روی سطح سنگ مرمر را خشک کنید. ذرات آب به جا مانده می توانند به منافذ سنگ نفوذ کنند و در نتیجه یک لکه دائمی به وجود آید.

روی سنگ را کاملا خشک کنید و اجازه ندهید در معرض هوا خشک شود.

هشدار: برای شستشوی سنگ مرمر هرگز از محلول های اسیدی استفاده نکنید چون خاصیت خورندگی آن ها به سنگ آسیب می زند.

در گردگیری ها و تمیز کردن دوره ای خانه خود می توانید سنگ مرمر را به روش زیر برق بیاندازید.

ابتدا توسط یک پارچه نرم گرد و غبار روی آن را پاک کنید. سپس مقداری پودر صابون را با آب ولرم ترکیب کنید. در واقع آسان ترین روش تمیز کردن سنگ مرمر استفاده از یک پارچه مرطوب است.

با ترکیب پودر صابون (یا لباسشویی) و آب ولرم (در حدود نیم لیتر) می توانید با پارچه آن را کاملا تمیز کرده و سپس توسط یک پارچه نرم دیگر آن را خشک کنید.

نحوه لکه ‎گیری سنگ مرمر :

لکه گیری سنگ مرمر

برای لکه های سخت تر به جز روش بالا می توانید از یک پارچه به همراه آب اکسیژنه استفاده کنید و سپس توسط روغن های مخصوص سنگ مرمر آن را برق بیاندازید.

برای لک نیافتادن روی سنگ مرمر به هیچ وجه اتوی داغ یا ظروف گرم را روی آن قرار ندهید.

از طرفی تربانتین انتخاب خوبی برای لکه گیری سنگ مرمر است.

رفع ترک سنگ مرمر : 

این امکان وجود دارد که با گذشت زمان وسایل مرمری ترک بردارند. برای رفع ترک روی آن ها پودر اکسید قلع بمالید و توسط آن مرور را جلا دهید.

برای تمیز کردن مرمر سفید کافی است مقدار قابل توجهی نمک را در آب لیمو (ترجیحا بازاری!) حل کنید و روی مرمر بمالید.

در صورتی که سنگ مرمر کانتر آشپزخانه شما بسیار کثیف شده است، تنها کافی است چند قطره سرکه را با پودر سنگ خیلی نرم ترکیب کنید و روی مرمر بکشید. سپس ۱۲ ساعت صبر کنید و بعد از آن روی سطح سنگ را کاملا برس بکشید و توسط آب گرم بشویید.

در مرحله بعد توسط یک پارچه خشک و نرم روی سنگ را کاملا خشک کنید و به کمک چند قطره روغن زیتون و پارچه نرم آن را برق بیاندازید.

تمیز کردن پله های مرمری :

پله های سنگی که سیاه شده است را توسط آب گرم و یک پارچه نرم کاملا بشویید و خشک کنید. سپس پارچه دیگری را با اندکی گازوییل آغشته کنید و روی پله ها بکشید. استفاده از گازوییل باعث جلوگیری از شکل گیری لکه های سفید رنگ می شود.

اگر کفپوش خانه شما مرمری است می توانید خمیری از گل سفید و تربانتین به وجود آورید و روی آن بکشید. این ترکیب معجزه می کند و کفپوشی کاملا تمیز و صیقلی تحویل شما می دهد.

در پایان باید بگوییم پیش از استفاده از شوینده ها موارد منع مصرف آن را کاملا مطالعه کنید.

گاهی اوقات افراد برای راه پله های سنگی یا سطوح سنگی خانه خود از جرم گیرهای مختلف استفاده می کنند که برای این کار توصیه نشده اند. نتیجه صرف هزینه و وقت بیشتر برای تراشیدن سطح سنگ است