جرم گیری پیشخوان آشپزخانه
جرم گیری سنگ پیشخوان ، کاشی ها ، راه پله
۹ اسفند ۱۳۹۷
پاک کردن لکه چسب
پاک کردن لکه انواع چسب از روی سطوح مختلف
۱۰ فروردین ۱۳۹۸
نحوه پاک کردن کفش

نحوه پاک کردن کفش

چگونه می توانیم کفش های خود را با هر جنس و فرمی پاک کنیم !

 

نحوه پاک کردن کفش

 

 

اکثر افراد در زمان بررسی استایل یک نفر به کفش های او نگاه می کنند. بدون شک کفش نقش مهمی در استایل اشخاص دارد و نگهداری صحیح و تمیز نگه داشتن آن الزامی است. بسته به جنس کفش ها تمیز کردن و نگهداری آن ها فرق دارد. در این مطلب قصد داریم نحوه پاک کردن کفش را با هم بررسی کنیم.

پاک کردن کفش با توجه به جنس آن

کفش های جیر : 

جیر جزو لطیف ترین انواع پارچه برای کیف و کفش است. برای پاک کردن جیر ابتدا توسط یک برس یا مسواک خیلی نرم آهسته گرد و غبار کفش را تمیز کنید. در صورت وجود لکه می توانید از پاک کن سفید استفاده کنید. اگر لکه سرسخت بود یک پارچه تمیز را در مقداری سرکه سفید فرو کنید و به آهستگی لکه را تمیز کنید. حواستان باشد جیر را بیش از حد خیس نکنید تا لکه به وجود نیاید. از سرکه برای جرم گیری ماشین ظرفشویی در چند مرحله هم می توان استفاده نمود .

کفش های آگ :

کفش های آگ مانند جیر است ولی مقدار پرز آن ها بیشتر است. به همین جهت ظریف تر و حساس تر محسوب می شوند. برای پاک کردن کفش های آگ بهتر است مانند کفش های جیر گرد و غبار را بگیرید و در صورت وجود لکه ای روی کفش از یک مخلوط آب سرد و سرکه سفید (به مقدار مساوی) استفاده کنید تا لکه حذف شود و سپس توسط اسفنجی نرم و مرطوب کفش را تمیز کنید. برای مراقبت از کفش ها آن را در یک روزنامه مچاله شده بگذارید تا شکل کفش نگه داشته شود.

کفش های چرمی :

برای تمیز کردن کفش های چرمی همچنین می توانید مخلوط مساوی آب و سرکه را استفاده کنید و سپس اجازه دهید تا کفش به طور کامل خشک شود.

با استفاده از واکس یا کرم مخصوص چرم می توانید جلوی خشک شدن و شکنندگی چرم را بگیرید و با کمک وازلین می توانید کفش چرمی براق داشته باشید.

کفش های چرمی ورنی :

نحوه پاک کردن کفش

کفش های چرمی ورنی (صیقلی و براق) بافتی صاف و شیشه ای دارند. برای تمیز کردن این نوع از کفش ها می توانید یک دستمال کاغذی را با شیشه پاک کن آغشته کنید و برای تمیز کردن چرم روی آن بکشید.

کفش های پارچه ای :

تمیز کردن کفش های پارچه ای اندکی سخت است. ابتدا گرد و غبار آن را به طور کامل از بین ببرید. استفاده از برس های سخت برای این کار توصیه می شود. سپس کفش ها را به مدت ۳۰ دقیقه در ماشین لباسشویی قرار دهید و با آب سرد بشویید.

کفش های حصیری :

امکان شستن کفش هایی با بافت حصیری وجود ندارد و باید تا جای ممکن لژ این کفش ها را خیس نکنید. برای پاک کردن کفش های حصیری از یک برس نرم استفاده کنید و بافت حصیرها را آهسته تمیز کنید.

پاک کردن بخش لاستیکی، توری و ظریف کفش ها :

برای پاک کردن بخش لاستیکی رنگی کفش های اسپرت از یک برس آغشته به اسپری تمیزکننده کتانی استفاده کنید. اگر این بخش سفیدرنگ است می توانید با ترکیب اندکی استون و آب سرد و توسط پارچه یا برس نرم آن را پاک کنید. حواستان باشد استون اگر به درستی پاک نشود به کفش آسیب می زند.

برای بخش توری کفش ها می توانید یک مسواک نرم را مرطوب و آهسته آن بخش را پاک کنید.

روی بعضی از کفش ها پارچه توری قرار گرفته است یا در دوخت آن ها یک پارچه ظریف استفاده شده است. برای پاک کردن این کفش ها آن را در یک کیسه تمیز و سفید بگذارید و داخل ماشین لباسشویی بشویید.

برای نگهداری از کفش توجه کنید اگر لکه ای روی آن افتاد سریعا آن را پاک کنید تا داخل کفش نفوذ نکند.

بعضی از اسپری ها این امکان را به شما می دهند تا کفش خود را ضد آب و ضد لک کنید تا پاک کردن آن ها ساده تر شود. در زمان استفاده از این اسپری ها توجه کنید کفش کاملا تمیز باشد.

برای نگهداری کفش هایی که جنس جیر یا چرم دارند بهتر است آن ها را داخل یک روزنامه قرار دهید.

نحوه پاک کردن کفش

یکی دیگر از مشکلات افراد نحوه پاک کردن کفش های سفید است که در ادامه به آن می پردازیم.

۱) شامپوهای ملایم می توانند به رفع لکه های روغنی کمک کنند

گاهی اوقات ممکن است در حال رد شدن از خیابان روی لکه روغن پا بگذارید یا مقداری سیب زمینی سرخ کرده روی کفش های سفید جدیدتان بیافتد.

کافی است در زمانی که به خانه می رسید توسط یک شامپو ملایم، آب ولرم و مسواک یا یک دستمال کهنه به آهستگی لکه را از بین ببرید.

۲) مطمئن شوید مایع سفیدکننده به طور کامل رقیق است

برخی از افراد سوال می کنند از مایع سفیدکننده برای پاک کردن کفش سفید می توان استفاده کرد؟ جواب مثبت است ولی باید شوینده به طور کامل در آب رقیق شده باشد.

توصیه ما استفاده از فرمول زیر است: ترکیب آب و سفیدکننده به نسبت ۵ به ۱ (به عنوان مثال یک پیمانه سفیدکننده و ۵ پیمانه آب)

اگر مقدار سفیدکننده زیاد و غلیظ باشد روی کفش های سفید لکه های زشت زردرنگ به وجود می آید.

مسواک را درون مایع سفیدکننده رقیق بزنید و به آهستگی روی سطح کفش بکشید، سپس با آب ولرم کفش را آب بکشید.

۳) به کمک یک پارچه خیس شده با اندکی سرکه، لکه ها را پاک کنید

سرکه یک ترکیب معجزه گر در پاک کردن لکه ها است و می توانید برای تمیز کردن لکه های کوچک و مقدار اندک گرد و خاک از آن استفاده کنید. یک دستمال تمیز و پارچه ای را داخل سرکه فرو ببرید و به آهستگی روی کفش های سفید رنگ خود بکشید تا لکه های سطحی محو شوند.

۴) با کمک مسواک لبه های لاستیکی سفید را تمیز کنید

کفش هایی که حتی سفید نیستند ولی لبه های لاستیکی سفید رنگی دارند بعد از مدتی شما را مجبور به تمیز کردنشان می کنند. لبه های لاستیکی تمیز و سفید کفشی درخشان را نشان می دهند. برای تمیز کردن این لکه ها می توانید از ترکیب آب ولرم، صابون ملایم و مسواک استفاده کنید.

۵) بندهای کفش را با ماشین لباس شویی نشویید

گاهی اوقات افراد وسوسه می شوند به همراه کفش ها بندهای سفید آن ها را هم داخل ماشین لباس شویی بندازند. باید بگوییم این فکر خوبی نیست و نه تنها نباید کفش ها را داخل ماشین لباسشویی بگذارید بلکه بندها را همچنین باید با دست بشویید.

بندها را با کمک ترکیب بالا (آب و صابون) می توانید با دست بشویید و سپس زیر نور خورشید قرار دهید تا خشک شوند.

۶) بعد از پاک کردن کفش سفید داخل آن را پر از دستمال کاغذی کنید

بالا بردن سرعت خشک کردن کفش ها جلوی بد رنگ شدن و خرابی آن ها را می گیرد. برای این کار می توانید درون کفش ها را پر از دستمال کاغذی کنید تا رطوبت را سریعا به خود جذب کند و کفش خیلی زود خشک شود.

۷) روی خراش های کفش را با لاک سفید بپوشانید

روی کفش های کتانی مانند آدیداس استن اسمیت با جنس چرم و رنگ سفید که دارند، در دراز مدت خراش می افتد. می توانید برای مقابله با این مشکل روی خراش های کفش را توسط یک لاک سفید بپوشانید.

۸) کفش های سفید را در معرض نور خورشید قرار ندهید

قرار دادن کفش های سفید در معرض نور خورشید باعث می شود اشعه ماورای بنفش به آن ها آسیب بزند و ناچارا رنگ کفش را تغییر دهد.

زمانی که کفش را از پا خارج می کنید آن را در یک جا کفشی تاریک و محل خنک قرار دهید.

در پایان باید بگوییم با آن که نگهداری و پاک کردن کفش های سفید ظاهرا سخت است ولی استایل شما را به خوبی تغییر می دهد و